INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Tomasz Korczyński h. Sas     

Michał Tomasz Korczyński h. Sas  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korczyński Michał Tomasz Wincenty h. Sas, krypt. X.M.K.B.P. (1784–1839), biskup przemyski. Ur. 13 XII w Tarnowcu w ówczesnym cyrkule tarnowskim, był synem Jakuba i Franciszki z Kopcińskich. Nauki początkowe pobierał w Tarnowie i Sanoku, potem chodził do gimnazjum w Przemyślu, które ukończył w r. 180l. Wcześnie osierocony, niezamożny i chorowity chłopiec podczas studiów filozoficznych na Uniw. Lwow. postanowił zostać księdzem. Bp przemyski Antoni Gołaszewski wysłał K-ego na studia teologiczne do Wiednia; K. ukończył je, uzyskując stopień doktora teologii w sierpniu 1808 r. Nieco wcześniej 15 I 1808 r. K. otrzymał święcenia kapłańskie. Powróciwszy z Wiednia, w l. 1810–2 był katechetą oraz nauczycielem jęz. greckiego w gimnazjum przemyskim. Wiosną 1812 r. K. objął probostwo w Zgórsku koło Mielca, gdzie kolatorem był Józef Maksymilian Ossoliński. Do Ossolińskiego zbliżył się K. jeszcze podczas swoich studiów w Wiedniu; znajomość ta wywarła duży wpływ na literackie i naukowe zainteresowania K-ego. Oprócz wypełniania normalnych obowiązków plebańskich K. opiekował się księgozbiorem J. M. Ossolińskiego w Zgórsku. Podczas pobytu w Zgórsku K. ułożył Katechizm dla dzieci wiejskich (1. wyd. 1823, 2. wyd. 1829, 3. wyd. 1841) i przełożył dziełko Jana Sailera pt. „Ksiądz pleban” (wyd. 1821). Dedykując swój przekład Ossolińskiemu, podkreślił, że «Co mam i umiem, jest w największej części dziełem JW WM Pana Dobrodzieja». W obszernym dodatku własnym do przekładu K. umieścił takie rozdziały: Dzieła najlepsze kaznodziejskie ojczyste, O katechizmach katolickich polskich i niemieckich, omówił zabytkowe kancjonały (Walentego z Brzozowa, Artomiusza itd.) i przekłady Biblii. Znać w tym uzupełnieniu szkołę Ossolińskiego. Prawdopodobnie także w Zgórsku, pod wpływem rozprawy Ossolińskiego o Stanisławie Warszewickim, tłumaczu „Historii etiopskich” Heliodora na łacinę, K. podjął się przełożyć „Historie etiopskie” na język polski. Przekład pozostał w rękopisie.

W r. 1818 K. powrócił do Przemyśla i został mianowany scholastykiem. W dwa lata później był już dziekanem kapituły przemyskiej. Przetłumaczył wówczas Bossueta „Wykład nauki katolickiego kościoła” (1827) i ułożył Początki grammatyki języka polskiego (kolejne wydania: 1823, 1826, 1844, 1846, 1854). Od r. 1833 wydawał czasopismo „Przyjaciel Chrześcijańskiej Prawdy”, które zapełniał głównie własnymi pracami. Miał też napisać nie opublikowaną Historię katechizmów w Polsce. Po śmierci bpa przemyskiego Jana Antoniego Potoczky’ego w r. 1832 władze austriackie zapragnęły, aby jego następcą został K. Z powodu oporu kurii rzymskiej, która nie bez racji obawiała się, że K. będzie gorliwiej spełniać polecenia Wiednia niż Rzymu, konsekracja na biskupa odbyła się dopiero 17 VIII 1834 r., nb. w Wiedniu. K. zmarł po czteromiesięcznej chorobie 8 X 1839 r., pochowany został w Przemyślu. Z krótkotrwałej działalności K-ego jako biskupa na uwagę zasługuje założenie szkoły organistów w Przemyślu.

 

Portret w pałacu biskupim w Przemyślu; – Estreicher; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Enc. Kośc.; Podr. Enc. Kośc.; Sarna W., Biskupi przemyscy, Przemyśl 1910 s. 527–32; Zachariasiewicz F., Vitae episcoporum, Viennae 1844 s. 190–5; Boniecki; Uruski; – Pawłowski F., Premislia sacra, Kr. 1869 s. 654–60; – Listy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego do Ambrożego Grabowskiego, Wr. 1950; – „Gaz. Lwow.” 1840 nr 11 (dod. nadzwycz.); „Przyjaciel Chrześcijańskiej Prawdy” 1839 z. 4 s. 109–14; – Arch. Diec. w Przemyślu: Kwolek J., Notaty i materiały do życia K-ego, (rkp. bez sygn.), Pawłowski F., Liber memorandorum i Syllabus alphabeticus; B. Uniw. w Ł.: Leszczyński R., Historie etiopskie Heliodora w Polsce, (rkp.).

Rafał Leszczyński

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.   

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.